Budda Medycyny. Uzdrowienie

Wsparcie dla chorych i uzależnionych, dla lekarzy i uzdrowicieli.

Mantra: Tayata Om Bekanze Bekanze Maha Bekanze Radza Samudgate Swaha

 

Być może dziwi Cię, że ciało tego Buddy jest w kolorze ultramaryny. Przed wiekami uzyskiwano ją ze sproszkowanego kamienia półszlachetnego: lapis lazuli. W średniowiecznej Europie, Persji czy Tybecie pigment z lazurytu był wyceniany drożej niż złoto. Ludzie zupełnie różnych religii zaskakująco zgodnie uwielbiali lazuryt za jego niezwykłe piękno i rozpoznawali uzdrawiającą moc tego kamienia. Ultramaryna była więc tak cenna, że długo rezerwowano ją tylko do malowania wyjątkowych motywów: płaszcza Matki Boskiej, wersetów Koranu albo właśnie Uzdrawiającego Buddy.

W tybetańskiej tradycji Lazurowy Budda jest symbolem idealnego zdrowia ciała i umysłu. Jego obrazy są przygotowywane jako wsparcie w wychodzeniu z choroby i nałogów. Jest też patronem medyków, lekarzy i uzdrowicieli. Jego wizerunek jest wieszany w gabinetach medycznych, a jego mantra recytowana przy przygotowywaniu i podawaniu ziół, by wzmocnić ich leczniczą moc.

Jak powstał ten obraz

Lazurowego Buddę namalowałam temperą na desce lipowej o wymiarach 21×30 cm w 2017 r. Do złocenia użyłam płatków 24-karatowego złota. Część ornamentów wykonałam techniką sgraffito, która polega na tym, że pozłoconą powierzchnię maluje się farbą i w niej wydrapuje wzorek. Brzmi to trochę jak opis znanej zabawy z dzieciństwa, ale tak naprawdę sgraffito było chętnie wykorzystywane w sztuce baroku. W ten sposób wykonałam np. promienie, którymi emanuje ciało Lazurowego Buddy.

Powiązane przedmioty mocy…

Buddyjskie obrazy

W buddyjskiej tradycji wierzy się, że wizerunki Buddy czy Tary mają transformującą moc dla każdego, kto choćby przelotnie na nie spojrzy i są jak zwierciadło, w którym oglądamy naszą prawdziwą naturę.