Raz na jakiś czas piszę o tym,
co słychać w mojej pracowni.
W cyklu “Dawne Mistrzynie” przedstawiam kobiety,
które na równi z mężczyznami tworzyły historię sztuki europejskiej.
W cyklu “Malarska alchemia” poczytasz o symbolicznych
i mistycznych tradycjach malarskiego rzemiosła.
Skała i krew
Zjedli dobrą kolację, wieczór był ciepły i wreszcie nie trzeba było już niczego gonić ani nic niepokojącego nie czaiło się za rogiem. Skusiło go, żeby podnieść kamień, który w promieniach zachodzącego słońca miał intrygującą czerwoną barwę. Potarł nim o inną skałę-kamień zostawiał wyraźny ślad…
Bogini mądrości na rowerze
Sztuka Mayumi Ody eksploduje kolorami, przez co określono ją nawet „Matissem Japonii”.
I jak wszystkie łatki, to określenie przylgnęło na lata, ale jej obrazy to coś znacznie więcej niż kolorowa estetyka…
Kobieta w pyle
Wiadomość o śmierci przyjaciółki zastała Elżbietę na nierównej, pylistej drodze.
Od tygodni podróżowały tak z córeczką wynajętym powozem…
Pożegnanie z pędzlami
Ostateczne pożegnanie z pędzlami zaplanowałam na 25 stycznia. Skąd taka decyzja? Wszystko zaczęło się od książki Mari Kondo-Japonki, która podbiła świat swoją autorską metodą sprzątania... O wiele większe wrażenie niż techniki składania koszulek zrobiła na mnie jednak...
Niekończąca się uczta
Wszystko wskazywało na to, że rozwód Giovanny będzie trudny. W końcu nieczęsto zdarzało się w 1624 roku, że młoda mężatka składa nagle śluby czystości i stanowczo żąda rozwodu. I wcale nie wybiera się przy tym do zakonu, o nie! – ona ma zupełnie odmienne plany…
Co robią krawcy w pałacu Dalajlamy?
I wcale nie chodzi mi o to, że teraz – pewnie tak jak wszyscy krawcy świata – szyją maseczki. Jednak zanim wyjaśnię tę zagadkę i opowiem, dlaczego funkcja krawca jest tak bardzo prestiżowa w środowisku, w którym bądź co bądź, nosi się głównie proste mnisie szaty i szale, zapraszam Cię na chwilkę do mojej pracowni.