Czerwona Dakini Vajrajogini. Wewnętrzny ogień

W buddyzmie tybetańskim Dakinie (to imię znaczy Podniebna Tancerka) to oświecone istoty w żeńskiej formie. Często tańczą dynamicznie i są pełne pasji. Przypominają, że mądrość i oświecenie nie zawsze przybiera formę pozbawionego pragnień i emocji nieruchomego Buddy :-)⁠

Dakinie uczą, że czasem największa głębia i mądrość kryje się nie tam, gdzie się jej spodziewamy. W tybetańskich legendach ukazywały się mędrcom znienacka, przybierając niespodziewane formy, np. staruszki lub ponętnej kobiety i przekazywały swoje paradoksalne nauki, które wywracały cały ich skostniały światopogląd do góry nogami.

?????

Czerwona Dakini, którą widzisz na zdjęciu ma na imię Vajra Jogini albo Vajra Varahi. Tańczy a jej czerwone ciało ubrane jest jedynie w szarfy, które rozwiewają silne podmuchy wiatru. Twarz Vajra Jogini nie ma wiele wspólnego z łagodnością… w gniewnym wyrazie połyskują jej ostre kły. Jako ozdobę na włosach nosi głowę dzika, co symbolizuje tryumf nad ignorancją.

Nasza kultura przyzwyczaiła nas, że duchowość wiążę się łagodnością, spokojnym głosem i wygaszeniem pragnień, ale Vajra Varahi kwestionuje to przekonanie.

Głębia mądrości może ujawniać się także w namiętności, życiowej pasji, radości życia, czy nawet gniewie. Nie chodzi oczywiście pielęgnowanie neurotyczności i egoizmu, ale otwarcie się na pełne spektrum emocji i doznań, jakie oferuje życie.

 

Jeśli przyciąga Cię ten obraz…

Być może masz ograniczające przekonania na temat tego, co jest duchowe a co nie… Może wydaje Ci się, że duchowość to obowiązek zachowania spokoju, łagodności i pozytywnego myślenia w każdych okolicznościach… Czerwona Dakini daje pozwolenie, by poczuć w pełni wewnętrzny ogień, swoje pragnienia, namiętności, słuszny gniew. Uczy tańczyć przy silnych powiewach wiatru i pokazywać ostre kły, gdy jest to konieczne.

Ponieważ specjalnością Vajra Varahi jest pokonywanie wszelkiej ignorancji, być może zaprasza Cię do działaności edukacyjnej, zmieniania krzywdzących wzorców kulturowych i norm społecznych. Czerwona Dakini pomaga wpuścić powietrze tam, gdzie od dawna wszystko jest zastałe i duszne. I ogień – w miejsca, gdzie wszystko jest zimne i pozbawione życia.

?????

Jak powstawał ten obraz

Czerwoną Dakinię namalowałam na zamówienie w grudniu 2019 r. Obraz ma 20×24 cm i namalowałam go na lipowej desce o grubości 3 cm. Tło jest pokryte płatkami czystego złota, zastosowałam tu historyczne pigmenty: utarty lapis lazuli i malachit.

 

Ten obraz powstał na indywidualne zamówienie. Jeśli chciał(a)byś zamówić obraz dla siebie, poznać cenę i czas realizacji, napisz do mnie na: kontakt@paularozanska.com.

Aktualnie dostępne…