Shri Yantra. Równowaga

Shri Yantra to jeden z najpopularniejszych wzorów świętej geometrii. Nic w tym dziwnego skoro od wieków uważana jest za najpotężniejszą wśród wszystkich yantr, przynoszącą materialną i duchową pomyślność.

Shri Yantra symbolizuje kosmiczny porządek i harmonię. Przecinające się trójkąty skierowane w górę i w dół niosą wiadomość o równowadze przeciwstawnych pierwiastków w kosmosie i życiu pojedynczego człowieka: żeńskiej i męskiej energii, aktywności i wypoczynku, ruchu i stabilności.

?????

Pracę nad tym obrazem zaczęłam od zabarwienia papieru naturalnym indygo. Malowałam ją w marcu i kwietniu 2020 r.- pierwszym okresie kwarantanny. Ten przedziwny kontekst globalnego niepokoju wydaje mi się bardzo pasować do Shri Yantry. W końcu w hinduskiej tradycji kosmiczny porządek to żaden nieporuszony monolit, raczej kosmiczny nieprzewidywalny taniec boga- Shivy. I jedynym wyjściem jest nauczyć się harmonijnie podążać z chaosem świata.

 

Jeśli przyciąga Cię ta yantra…

to może być znak, że próbujesz mieć wszystko pod kontrolą i drażni Cię nieprzewidywalność świata i ludzi. Shri yantra zachęca do pogodniejszego podejścia do przeciwności losu i zwrotów akcji. Spróbuj podchodzić z lżejszym sercem do całego tego codziennego oporu materii: spóźniających się pociągów, pękających uszczelek w kranie, ulewnych deszczy na wyczekanym urlopie. Jeśli przyjmiesz zaproszenie do tego nieokiełznanego kosmicznego tańca wkrótce nastąpią pozytywne niespodzianki, synchroniczności, znaki i zbiegi okoliczności.

?????

Jak powstawał ten obraz

Obraz ma 30×30 cm, namalowałam go na papierze archiwalnej jakości, który wcześniej zabarwiłam naturalnym indygo (na zdjęciu widzisz suszące się kartki). Do malowania użyłam 24 karatowego złota muszelkowego i historycznych pigmentów (m.in utartego malachitu, chryzokoli i maddery). 

 

Ten obraz został sprzedany, ale możesz kupić jego reprodukcję. Możesz też zamówić namalowanie podobnego obrazu- napisz do mnie.

Powiązane przedmioty mocy…