Zielona Tara. Obrończyni)

Ochrona przed negatywnymi myślami i zewnętrznymi zagrożeniami.


Mantra: Om Tare Tuttare Ture Swaha
(tybetańskie sylaby tej mantry możesz zobaczyć w płatkach dookoła figury Tary)

 

  • Zielona Tara, obraz, kaligrafia

Zielona Tara to żeńska forma Buddy. Wiąże się z nią legenda o księżniczce o imieniu Księżyc Mądrości, która osiągnęła niezwykły poziom duchowego rozwoju…⁠ ⁠ Mnisi z okolicy dostrzegli jej wyjątkowy potencjał i namawiali ją, by w następnym życiu odrodziła się jako mężczyzna. Wierzyli, że do pełni oświecenia nie można dojść jako kobieta. ⁠

W odpowiedzi, księżniczka złożyła następujące śluby: “Dopóki samsara się nie opróżni, będę pracować dla dobra czujących istot w ciele kobiety”. Nic dziwnego, że Zielona Tara do dziś jest bliska wielu kobietom, które znajdują w niej symbol duchowej godności i niezależności. Ale nie tylko kobiety są jej oddane. Zielona Tara to manifestacja współczucia i jest uważana za najbardziej przystępna formę Buddy.

Zwróć uwagę, że jej prawa noga jest wyciągnięta – Tara nie siedzi nieruchomo w pozycji lotosu w swojej czystej krainie, ale jest zawsze gotowa do interwencji i manifestacji w naszym świecie. Szafirowy kolor symbolizuje wiatr – oświeconą aktywność. Zielona Tara daje więc inspirację do współczującego działania w świecie.

Jak powstawał ten obraz?

Zieloną Tarę malowałam w 2016 r, kiedy to pierwszy raz porwałam się na tak duży format i długotrwały projekt. Był więc to dla mnie przełomowy obraz. Nabrałam dzięki niemu pewności siebie, że jestem w stanie przez ponad rok pracować nad jednym tematem i robić ambitne rzeczy. Do tej pory ta Zielona Tara towarzyszy mi w pracowni i nadzoruje powstawanie innych obrazów (na ostatnim zdjęciu). 

Obraz ma 50 x 50 cm, namalowałam go gwaszem na papierze bawełnianym. Zastosowałam wypukłe i płaskie złocenia. Wykorzystałam do nich płatki złota i złoto muszelkowe. 

Ten obraz nie jest na sprzedaż, ale wkrótce będą dostępne reprodukcje (plakaty, pocztówki). By być na bieżąco zapisz się na newsletter lub obserwuj mojego instagrama lub facebooka.

 

Powiązane przedmioty mocy…

Buddyjskie obrazy

W buddyjskiej tradycji wierzy się, że wizerunki Buddy czy Tary mają transformującą moc dla każdego, kto choćby przelotnie na nie spojrzy i są jak zwierciadło, w którym oglądamy naszą prawdziwą naturę.