Żeby wytworzyć trochę złota, gdzieś w kosmosie musiały zderzyć się ze sobą dwa białe karły, czyli wygasłe gwiazdy. Tylko taka potężna energia jest w stanie wykreować te wyjątkowe atomy.

Srebro wchodzi w reakcje z tlenem i szybko ciemnieje, miedź pokrywa się patyną, a atomy złota przez miliony lat w ogóle się nie zmieniają. Czas nie ma na nie wpływu.
Nic dziwnego, że złoto ma w sobie coś mistycznego i ludzie różnych czasów i kultur bezbłędnie wyczuwają jego wysoką energię, która poprawia nastrój i rozświetla umysł. 

Takie na przykład wczesnośredniowieczne plemię wojowników…

Przemierzają na koniach olbrzymie terytoria i napadają co chwila z różnych stron na ziemie Cesarstwa Rzymskiego. Stosują małe podjazdy, są namolni jak muchy. Dają Imperium propozycję nie do odrzucenia: możecie z nami walczyć, albo płacić nam za “ochronę”. A ponieważ to naprawdę świetni wojownicy, i w dodatku przebierają się podczas walki w wilcze skóry, tak że na ich widok skóra cierpnie gładkim Rzymianom, Cesarstwo chętnie płaci regularny haracz: w najlepszym okresie setki kilogramów złotych monet rocznie!

Wszystko mogli kupić sobie za taką ilość najważniejszej waluty ówczesnego świata. Ale nie! Oni przetapiają rzymskie złote monety na obłędnie ozdobne uprzęże dla koni (na pierwszym zdjęciu), brosze, zauszniki i misy inkrustowane granatami.

Wyobraź to sobie: wymuszają haracz w złocie, by przetopić go zaraz na uprzęże dla swoich koni!

Tworzą przy okazji niezwykle wyrafinowaną sztukę – być może najbardziej wyrafinowaną i mistyczną sztukę swoich czasów…

Pełno w niej subtelnych wyobrażeń orłów, wilków, byków, koni i much. Tak jakby uchwycenie ich formy w złocie miało dać dostęp do mocy tych zwierząt. To plemię Hunów – najdziwniejsza mafia w historii świata – wojownicy i złotnicy czerpiący moc i natchnienie ze świata przyrody…

Myślę o nich czasami, gdy sama pracuję ze złotem, nakładam je na obrazy w formie cieniutkich listków, albo złotego tuszu. Mam wtedy też poczucie łączności z tym  wielkim, tajemniczym wszechświatem, w którym gwiazdy zderzają się, rozsiewając złoty pył. Ciekawe, czy nasze Słońce -kiedy już zgaśnie i zderzy się z inną gwiazdą – zostawi po sobie trochę złota…

Źródła obrazów: pinterest.com.
Więcej o Hunach i sztuce średniowiecza dowiesz się z 3-częściowego serialu dokumentalnego BBC “The Dark Ages: An Age of Light”.

.