Mam nadzieję, że ten list zastaje Cię w dobrym zdrowiu ciała i ducha. Kiedy wysyłałam poprzedni newsletter, zaczynałam właśnie pracę nad nowym obrazem i słuchałam w międzyczasie fascynującego audiobooka Bożeny Fabiani o czasach Wazów. Jeden z rozdziałów opowiada o epidemii, która nawiedziła Warszawę w tamtym okresie. Wtedy zupełnie nie spodziewałam się takiego obrotu spraw a teraz trudno mi uciec od porównań.

Cieszy mnie, że nie musimy chaotycznie ewakuować się  Wisłą na przepełnionych barkach, że mamy wodę w domach i kurierów ze świeżą żywnością. Zupełnie inny kaliber musiały mieć plagi w odległej przeszłości, bez żadnych udogodnień i przy niewielkiej wiedzy medycznej. Zwłaszcza że pojawiały się tak regularnie.

Nic dziwnego, że nasi przodkowie na całym świecie rozwinęli specjalne praktyki duchowe na czasy epidemii…

Szafran…

W tybetańskiej kulturze jedna z dwudziestu jeden form/wcieleń Tary jest poświęcona rozpraszaniu epidemii. Ciało tej Tary jest w kolorze szafranu, w dłoniach trzyma naczynie wypełnione nektarem. Jej prawe oko jest jak słońce a lewe jak księżyc. Światło, które z nich spływa oczyszcza świat z wszelkich chorób, z ich przyczyn i następstw. Dobrze ją sobie wizualizować w tym czasie i połączyć się z energią wszystkich ludzi, którzy przez całe wieki robili to przed nami… 

Lazur…

Bardziej znany jest na pewno Lazurowy Budda Medycyny, który ucieleśnia idealne zdrowie ciała i ducha. Jego ciało ma kolor ultramaryny, którą wytwarza się z utartego lapis lazuli. Już w średniowiecznej Europie, Persji czy Tybecie ludzie zaskakująco zgodnie uwielbiali lapis za jego niezwykłe piękno i rozpoznawali uzdrawiającą moc tego kamienia. Ultramaryna była więc tak cenna, że długo rezerwowano ją tylko do malowania wyjątkowych motywów: płaszcza Matki Boskiej, wersetów Koranu albo właśnie Uzdrawiającego Buddy.

 Na zdjęciu widzisz obraz, który namalowałam kilka lat temu a teraz udostępniam go w formie tapet na komputer i telefon – to może być taka współczesna forma przenośnego ołtarzyka 😉

Po tapetę z Buddą Medycyny kliknij poniżej i przejdź do sklepu.

Źródła:

Mantra Buddy Medycyny – Deva Premal: https://www.youtube.com/watch?v=SF4-QwE9Lnk

Więcej o praktyce Buddy Medycyny (artykuł po angielsku): https://www.lionsroar.com/how-to-invoke-the-medicine-buddha/

Mantra Szafranowej Tary: https://vimeo.com/326923768

Opis Szafranowej Tary na stronie TaraMandala: https://vimeo.com/326923768

.